Sfințirea icoanei hramului
Pr Gabriel Toma: 08-06-2015 12:09:12 in Misiune
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în anul 2014 biserica parohială din Plevna a primit ca ocrotitoare, sprijinitoare și rugătoare pe Sfânta Parascheva, ca al doilea hram.
O tânără familie din sat, Daniel și Daniela Radu, iubind frumusețea sfintei biserici, a donat icoana hramului îngemănat, în care Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil împreună cu Sfânta Parascheva susțin și ocrotesc lăcașul de rugăciune și obștea creștinească a satului nostru. În Duminica Tuturor Sfinților (7 iunie 2015) s-a săvârșit rânduiala sfințirii icoanei, ce a fost apoi venerată de credincioși și depusă pe tetrapod la locul tradițional de închinare.