Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Prin post și pocăință cinstim pe dascălii postului și pocăinței
Pr Gabriel Toma: 08-06-2015 10:58:32 in Misiune
 Postul Sân-Petrului, adică al Sfinților Apostoli Petru și Pavel, e așezat în cinstea acestor doi Sfinți Apostoli, a căror moarte mucenicească se serbează la 29 iunie și care s-au ostenit cel mai mult pentru vestirea Evangheliei și pentru răspândirea credinței creștine. Totodata ne aduce aminte de postul cu care Sf. Apostol Pavel, împreuna cu Barnaba, s-au pregătit înainte de trimiterea lor la propovăduire, din porunca Duhului Sfânt (Fapte 13, 2-3; Isaia 58, 3-7). Acest post are o lungime schimbătoare, întrucât începutul lui atârna de data Rusaliilor. Se lasă sec in Duminica întâi după Rusalii (a tuturor Sfinților) și se postește până în ziua de Sân-Petru (29 iunie). Dacă această zi cade miercuri sau vineri nu mâncăm de dulce. E un post mai ușor; se dezleagă marți și joi la vin și untdelemn, iar sâmbată și duminică si la pește.” (Învățătura de credință creștin ortodoxă).

  Conform practicii îndătinate, la sfârșitul Sfintei Liturghii din Duminica Tuturor Sfinților (7 iunie 2015), preotul și credincioșii s-au rugat în fața icoanei Mântuitorului Iisus Hristos pentru binecuvântarea ostenelilor postului ce stă înainte, spre împlinirea cuvintelor Sfântului Ioan Gură de Aur: „Postiți? Arătați-mi-o prin fapte. Cum? De vedeți un sărac, aveți mila de el; un dușman, împacați-vă cu el; un prieten înconjurat de un nume bun, nu-l invidiați; o femeie frumoasă, intoarceti capul. Nu numai gura și stomacul vostru să postească, ci și ochiul, și urechile, și picioarele, și mâinile voastre, și toate mădularele trupului vostru. Mâinile voastre să postească rămânând curate și ferite de hrăpire și de lăcomie. Picioarele, nealergând la priveliști urâte și în calea păcătoșilor. Ochii, neprivind cu ispitire frumusețile străine... Gura trebuie să postească  și de sudalme și de alte vorbiri rușinoase".

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator