Un „îmblânzitor al flăcărilor” se poate pensiona ?
Pr Gabriel Toma: 12-06-2015 08:07:54 in Misiune
Domnul Marin Toma, slujitor al catedrei în comuna noastră timp de 45 de ani ca învățător- profesor de matematică- director de școală- inspector școlar, a fost omagiat (sub pretextul pensionării), astăzi, 12 iunie 2015, printr-o ceremonie, extrem de impresionantă și plină de emoție, organizată în Școala Gimnazială din Radu-Vodă.
Rodul activității sale didactice este nu doar marea majoritate a corpului profesoral al tuturor școlilor comunei, ci și foarte mulți absolvenți de învățământ superior și tehnic, ce au primit de la domnia sa pe lângă însușiri școlărești, nenumărate daruri morale și spirituale.
Această vocație pedagogică, ce după cuvintele filosofului Socrate, este mai asemănătoare „unui îmblânzitor de flăcări decât unuia ce umple vase goale”, nu poate fi „pensionată”, așa că avem certitudinea că în timpul vacanțelor va coagula pe doritorii de știință a numerelor în arhicunoscutul cerc al rezolvitorilor de probleme.