Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Un „îmblânzitor al flăcărilor” se poate pensiona ?
Pr Gabriel Toma: 12-06-2015 08:07:54 in Misiune
Domnul Marin Toma, slujitor al catedrei în comuna noastră timp de 45 de ani ca învățător- profesor de matematică- director de școală- inspector școlar, a fost omagiat (sub pretextul pensionării), astăzi, 12 iunie 2015, printr-o ceremonie, extrem de impresionantă și plină de emoție, organizată în Școala Gimnazială din Radu-Vodă.
Rodul activității sale didactice este nu doar marea majoritate a corpului profesoral al tuturor școlilor comunei, ci și foarte mulți absolvenți de învățământ superior și tehnic, ce au primit de la domnia sa pe lângă însușiri școlărești, nenumărate daruri morale și spirituale.
Această vocație pedagogică, ce după cuvintele filosofului Socrate, este mai asemănătoare „unui îmblânzitor de flăcări decât unuia ce umple vase goale”, nu poate fi „pensionată”, așa că avem certitudinea că în timpul vacanțelor va coagula pe doritorii de știință a numerelor în arhicunoscutul cerc al rezolvitorilor de probleme.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator