Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Vineri, a cincea zi a marelui post
Administrator: 23-02-2018 09:35:09 in Misiune
    În seara zilei de vineri, 23 februarie 2018, în biserica parohială, s-a cântat canonul în cinstea Sf Teodor Tiron, alcătuit de Sf Ioan Damaschin, al cărui acrostih, la greci,  este acesta: Pe tine te laud, cel numit Darul lui Dumnezeu.

    Ca o slabă, ca o neputincioasă ce era întărâtarea mincinoșilor zei, spre izbândirea sa cerea ajutor de la oameni; de vreme ce se biruia de împotrivirea nemincinoşilor mucenici,  care prepovăduiau adevărul.    

   Întărindu-te cu puterea lui Dumnezeu, lauda mucenicilor Teodore, chinurile cele de la pagâni ca pe nişte săgetături de prunci le-ai socotit Fericite, trănicia celor viitoare mai înainte văzând-o.

    Primind asupra ta toată într-armarea cea Dumnezeiască şi surpând înşelăciunea cea idolească, pe îngeri i-ai îndemnat să laude nevointele tale; că aprinzându-ţi cugetul de Dumnezeiasca dragoste, către moartea cea prin foc cu vitejie ai îndrăznit. Pentru aceasta, ca un purtător de nume de dar al lui Dumnezeu, împărţeşti daruri Dumnezeieşti celor ce cer de la tine, purtătorule de biruinţă, Sfinte Teodor. Roagă pe Hristos Dumnezeu, iertare de greşeli să dăruiască, celor ce prăznuiesc cu dragoste sfântă pomenirea ta.

    La sfârșitul slujbei s-a desfășurat Taina Pocăinței.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator