Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ia aminte la citit, la îndemnat, la învăţătură (II)
Administrator: 07-03-2018 09:47:30 in Misiune
    În cult, psalmii formeaza o parte integranta a serviciului divin, fiind prezenti, aproape in toate slujbele sfinte. Primii și cei mai importanti psalmi folosiți în cultul Bisericii primare se consideră a fi psalmii mesia­nici, adica aceia în care împăratul și proorocul David a întrezărit și a profețit, mai mult sau mai putin clar, venirea, viața, activitatea, patimile și moartea Mântuitorului. Primii creștini îi întrebuinâau atât în cultul public cât și în cel particular. Se cântau la serviciul euharistic (Sf. Liturghie), la serviciul divin zilnic, de seara si de dimineata si la toate celelalte slujbe. La ser­viciul divin din biserici, cantarea lor are alternanta cu lecturi biblice sau cu ectenii si diverse rugaciuni.
    Marți, 6 martie 2018, în biserica parohială s-au citit catismele 11 și 12.
   La partea catehetică, s-a vorbit credincioșilor despre înțelesul concret al asaltului prin care se câștigă Împărăția cerurilor.Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator