Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ia aminte la citit, la îndemnat, la învățătură (III)
Administrator: 08-03-2018 08:01:06 in Misiune
       Psalmii, care împreună cu legea şi cu profeții, erau folosiți de iudei la serviciul lor religios atât la citire cât şi la cântare, formeaza o parte importantă și a cântărilor bisericeşti, creştine. Şi apostolii se foloseau în adunările lor de psalmi, cu atât mai vârtos, că prin ei se întărea credința în venirea Mântuitorului promis şi toată opera de mântuire a lui Iisus Hristos, în bunătățile cele mari ale lui Dumnezeu către neamul omenesc şi se provocau oamenii la căință şi mulțumire pentru aceste binecuvântări.

  În acelaşi duh, miercuri, 7 martie 2018, în biserica parohială, s-au citit catismele 14 şi 15.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator