Zidind binecuvântarea lui Dumnezeu (Jurnalul vizitelor pastorale)
Pr Gabriel Toma: 20-06-2015 04:58:32 in Misiune
În luna martie 2015, intrând (la propriu) în cuptorul încercărilor, familia de tineri părinți și doi copii minori, a simțit până la lacrimi puterea solidarității și a într-ajutorării frățești, a consătenilor prin comitetul parohial, a societăților comerciale din localitate și a altor binefăcători din țară, ce au favorizat edificarea unui trainic și nou cămin. Vizita pastorală din Postul Sfinților Apostoli găsește familia unită, aplecată spre muncă și construcție, având grijă de copii. Faptul că mezina familiei, ce putea muri atunci intoxicată cu fum, știe să se închine corect, este un semn indirect al recunoașterii purtării de grijă a divinității față de familia încercată dar biruitoare.