Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cine are părinți are încă trecut (Jurnalul vizitelor pastorale)
Pr Gabriel Toma: 21-06-2015 04:26:29 in Misiune
Sistemul de valori al educației părintești, modelat fără tăgadă de porunca expresă a Decalogului: „cinsteştepetatăltău şipemama ta, ca să-ţi fie bine şi să trăieşti ani mulţipepământulpecare Domnul Dumnezeul tău ţi-l va da ţie” (Ieșirea 20, 12),trăit în familia satului tradițional, în care fiul cel mai mic rămânea moștenitor al casei părintești, ca atunci când părinții vor ajunge la vârsta neputințelor,să le fie sprijin și „toiag bătrâneților”, este încă în actualitate. Sitația în enorie corespunde viziunii Sfântului Ioan Gură de Aur asupra paternității: „părinte nu devii atunci când naști un copil, ci doar atunci când îl crești, educându-l”.
Deși condițiile vitrege din secolul trecut au făcut ca fiii să-și caute împlinirea dincolo de dimensiunile vieții rurale, părăsind cu toții casa părintească, totuși matricea „socială” a grijii pentru părinții neputincioși este activă și lucrătoare, semn că nașterea și creșterea într-o familie cu mai multe generații determină o pecete comportamentală de factură creștină, ce nu poate fi scurtcircuitată, și astfel legătura cu trecutul și cu viitorul este vie.
Vorba poetului:
„Cine are părinţi, încă nu e pierdut,
Cine are părinţi are încă trecut.
Ne-au făcut, ne-au crescut, ne-au adus până-aci,
Unde-avem şi noi însine ai noştri copii.
Enervanţi pot părea, când n-ai ce să-i mai rogi,
Şi în genere sunt şi niţel pisălogi.
Ba nu văd, ba n-aud, ba fac paşii prea mici,
Ba-i nevoie prea mult să le spui şi explici,
Cocoşaţi, cocârjaţi, într-un ritm infernal,
Te întreabă de ştii pe vre-un şef de spital.
Nu-i aşa că te-apucă o milă de tot,
Mai cu seamă de faptul că ei nu mai pot?
Că povară îi simţi şi ei ştiu că-i aşa
Şi se uită la tine ca şi când te-ar ruga...”

(Adrian Păunescu, Repetabila povară)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator