Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Soarele și-a cunoascut apusul său...
Pr Gabriel Toma: 24-06-2015 11:13:50 in Misiune
   În ajunul sărbătorii Nașterii Sfântui Ioan Botezătorul (23 iunie 2015) , la ceasul în care lumina orbitoare a soarelui se preschimbă în lumină lină a amurgului, toaca și clopotul au ritmat chemarea pentru rugăciune de seară și litie. În calendarul tradițiilor românești, această zi era un reper fundamental, debuta seceratul grâului prin culesul, legarea snopilor și formarea unei jumătăți de claie din snopi. Respectând o veche tradiție românească, cei ce au venit la rugăciune au adus doi snopi de grâu, ce au fost puși, ca mulțumire și ofrandă, în fața icoanelor catapetesmei. Momentul simbolic al debutului secerișului s-a împletit cu rugăciunea de binecuvântare a darurilor prin care se întreține viața „pâinile, grâul, vinul şi untdelemnul”.
   La încheierea slujbei, o credincioasă plină de bucurie duhovnicească la împlinirea rugăciunilor stăruitoare pentru fiu (părintele Laurențiu Florescu, fiul satului) a invitat pe participanți la împreună bucurie și mângâiere din roadele patiseriei casnice. 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator