Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Puj, aw Arde, M'o ch'o ! (Puiule, vino-nspre mine, fiul meu !) (Jurnalul vizitelor pastorale)
Pr Gabriel Toma: 27-06-2015 09:40:54 in Misiune
  În fiecare vară, satele din Bărăgan sunt cutreierate de rromi meșteșugari-negustori ce tăbărăsc cu corturi (vorba Scripturii) puține zile la marginea localităților, unde își exersează priceperea în a confecționa sau repara vase casnice din metal (turnat sau prelucrat la rece)- tuciuri, căldări, cazane de țuică, etc. 
   În timpul vizitelor pastorale, se exersează cu bucurie reciprocă întâlnirea cu acești vizitatori tradiționali, ce nu au fost atinși de propaganda religioasă eterodoxă, fiind tare bucuroși să venereze-sărute crucea și să fie stropiți cu apă sfințită.
   

N. B.  Puj, aw Arde, M'o ch'o ! (Puiule, vino-nspre mine, fiul meu!) este titlul unei culegeri de texte în limba rromani, publicată în scop catehetic de Episcopia Sloboziei și Călărașilor, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator