„Nu eu trăiesc, ci Hristos trăiește în mine” (Gal 2, 20)
Pr Gabriel Toma: 29-06-2015 07:52:07 in Misiune
  În timpul persecuțiilor împotriva creștinilor declanșate de către împăratul Nero, după incendierea Romei în anul 64 d. Hr., Sfântul Petru a fost arestat împreună cu Apostolul Pavel. Sfântul Petru a fost condamnat la moarte și executat prin răstignire pe cruce cu capul în jos (la cererea lui, spre a se deosebi de modul răstignirii lui Iisus Hristos), în anul 67 d. Hr., la 29 iunie, iar Sfântul Pavel fiind cetățean roman, a fost decapitat.
  La pomenirea corifeilor apostolilor 29 iunie 2015, poporul credincios a venit în biserică, s-a închinat icoanei sfinților îmbrățișați, a aprins făclii iar credincioșii ce au postit și s-au spovedit au primit adevărata mâncare și băutură: Trupul și Sângele Domnului, ca pregustări și puternice determinări a devenirii spre statura duhovnicească a bărbatului desăvârșit.