Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Chipurilor Sfinților nu sunt dumnezeii noștri, ci cărti deschise spre aducerea aminte a lui Dumnezeu și spre cinstirea Lui *
Pr Gabriel Toma: 05-07-2015 01:36:22 in Misiune
   „Atunci când vei vedea pe creștin, închinându-se Crucii, cunoaște că aduce închinăciunea lui Hristos cel răstignit, și nu lemnului. Pentru că, dacă ar cinsti firea lemnului, negreșit ar trebui să se închine și pădurilor și copacilor, „după cum tu, Israile, te inchinai odinioară acestora, zicând arborelui și pietrei : tu ești Dumnezeul meu și tu m-ai născut (Ier. II, 27)”. 
   Dar noi nu spunem așa nici Crucii, nici chipurilor Sfinților, căci nu sunt dumnezeii noștri, ci cărti deschise spre aducerea aminte a lui Dumnezeu și spre cinstirea Lui, asezate în biserici în văzul tuturor și venerate. 
  Cel care cinstește pe mucenic, cinstește pe Dumnezeu, pentru care mucenicul a suferit mucenicia. 
  Cel care se închină apostolului lui Hristos, se inchină Celui care l-a trimis pe apostol.      
  Cel care se prosterne în fața Maicii lui Dumnezeu este evident că aduce cinste Fiului ei, căci nu este alt Dumnezeu decât Unul singur, Cel cunoscut și adorat în Treime". **

   Cu aceste învățăminte, s-au sfințit duminică, 5 iulie 2015, icoanele Maicii Domnului și a Sfântului Gheorghe spre a fi în casele credincioșilor  „ce le vor cinsti, se vor închina și se vor ruga Ție înaintea lor, pricină de milostivă și darnicie de tot binele, mântuindu-i de toată supărarea și nevoia și de toate durerile sufletești și trupești, învrednicindu-i (Doamne) harului și milei ce vor dori de la Tine.” (Rugăciunea de sfințire a icoanelor)

*- Sfântul Ioan Damaschin
**- Leontie, episcopul Neapolei din Cipru

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator