Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Bucură-te, Sfinte Mucenice Emilian, alesule ostaș al lui Hristos!
Pr Gabriel Toma: 18-07-2015 07:05:51 in Misiune
   

   Pomenirea de astăzi, 18 iulie 2015, a Sfântului Mucenic Emilian de la Durostorum, ce s-a născut în viața aceasta dar și pentru cea fericită în părțile noastre (Durostorum- Dristor- Silistra fiind la foarte mică distanță de locul unde Domnul ne-a hărăzit să ne lucrăm mântuirea) este un moment de conștientizare a tâlcului necazurilor, suferințelor și ispitele pe care fiecare le întâmpinăm în viață. 
  Mucenicii aveau această filosofie: „În chinuri fiind sfinții, bucurându-se, strigau: Învoieli cu Stăpânul sunt nouă acestea; că în locul rănilor ce ni se fac pe trupuri, îmbrăcăminte luminoasă va înflori nouă la înviere;în loc de ocară, cununile; în loc de temnițe, raiul;și în loc de osândirea cea cu făcătorii de rele, viețuirea împreună cu îngerii.”*
    Valoarea salvifică a suferinței este cheia nădejdii creștine în orice necaz.

*stihiră a Laudelor utreniei zilei de 18 iulie

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator