Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Bucură-te, făclie a luminii celei nestricate
Pr Gabriel Toma: 01-08-2015 08:04:37 in Misiune

   Sâmbătă, 1 august 2015, în biserica parohială, s-a împlinit tradiția de rugăciune stabilită pentru această zi, conform istoriei consemnate în sinaxar: „la 1 august s-a instituit la dorința comună a ortodocșilor greci și ruși, Scoaterea Sfintei Cruci, intru prăznuirea biruinței simultane pe care au repurtat-o rușii asupra bulgarilor și grecii asupra sarazinilor. 
   Iar pentru pomenirea puterii Sfintei Cruci, cu care, fiind inarmați, au biruit pe vrăjmași, au poruncit să scoată preotii cu mâinile lor cinstita Cruce din Sfantul Altar și să o pună în mijlocul bisericii, ca să se inchine ei toate popoarele creștine și cu dragoste să o sărute, proslăvind pe Hristos Domnul.” 
 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator