Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ceasul binecuvântării rodului viței
Pr Gabriel Toma: 06-08-2015 03:10:28 in Misiune
   Schimbarea la Față este un popas nu doar duhovnicesc, în călătoria pământească, ci și un reper fundamental pentru cei ce se ostenesc să îngrijească vița de vie. La această sărbătoare, în mod tradițional, se binecuvintează „roadele noi a viţei, care, prin buna întocmire a văzduhului, prin picăturile de ploaie şi prin liniştea vremii, au ajuns la ceasul coacerii”. 

   Respectând datina, enoriașii, ce au vii ce se coc mai timpuriu, au adus la biserică roada ostenelilor pământești și a binecuvântării cerești, ca mulțumire și dar.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator