Taina ungerii bolnavilor
Pr Gabriel Toma: 15-08-2015 01:58:21 in Misiune
   Vineri, 14 august 2015, în biserica parohială, credincioșii, ce s-au pregătit timp de două săptămâni prin post, rugăciune și fapte bune, au participat, împreună cu părintele  Aurelian și părintele Gabriel, la rugăciunea, de tămăduire trupească și sufletească, și ungerea cu untdelemn vindecător. În conformitate cu rânduiala, ungerea bolnavilor se săvârșește de șapte ori  „luând preotul un beţişor din cele şapte, îl înmoaie în untdelemnul ce s‑a sfinţit, şi unge pe cel bolnav în chipul crucii la frunte, la gură, la nări, la urechi, pe piept, pe mâini şi pe tălpi” zicând rugăciunea: „Părinte Sfinte, doctorul sufletelor şi al trupurilor, Care ai trimis pe Unul‑Născut Fiul Tău, Domnul nostru Iisus Hristos, să vindece toată boala şi să răscumpere din moarte, tămăduieşte pe robul Tău acesta (N) de neputinţa trupească şi sufletească ce l‑a cuprins şi‑l dă să vieze prin harul Hristosului Tău...” (Molitfelnic)