Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sfințirea icoanei Martirilor Brâncoveni
Pr Gabriel Toma: 17-08-2015 08:46:08 in Misiune
   Duminică, 16 august 2015, comunitatea noastră a primit în dar de la un fiu al satului, foarte evlavios și cu dragoste față de locurile natale, o preafrumoasă icoană a Sfinților Brâncoveni, cei ce se laudă veșnic înaintea Domnului cu cuvintele înroșite de sângele muceniciei: „Nimeni din neamul nostru nu și-a pierdut dreapta credință”.
    După cuvântul psalmistului: „eu am cinstit foarte pe prieteni Tăi, Dumnezeule” (Ps 138, 17) toți cei prezenți în biserică au venerat chipul (icoana) mucenicilor, cu dreaptă credință, ce învață că „cinstindu-i pe sfinți, pe Tine (Dumnezeule) te cinstim și Te slăvim ca pe chipul cel dintâi, sfinții având chipul și asemănarea Ta” (Molitfelnic).
   Rugăciunea credincioșilor în fața icoanei este întemeiată pe certitudinea credinței că „tuturor celor ce vor cinsti icoana, și se vor închina, și se vor ruga Ție (Dumnezeule) înaintea ei și vor chema în rugăciunile către Tine (Dumnezeule) pe sfinții zugrăviți, le vei fi ascultător, milostiv și dătător darnic de tot binele” (Molitfelnic).

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator