Credincioși din parohia Plevna au venerat „lemnul cel de viață făcător al Crucii Domnului”
Pr Gabriel Toma: 30-08-2015 03:49:40 in Misiune

În timpul celor trei zile (28-30 august 2015) în care o părticică din Lemnul Sfintei Cruci a fost adusă în parohia Răzvani, mulți credincioși din Plevna s-au deplasat cu bucurie și pioșenie la biserica cu hramurile Sfinții Împărați Constantin și Elena și Sfântul Ioan Botezătorul, unde au participat la slujbe, la Sfântului Maslu, la Sfânta Liturghie, întâlnindu-se, prin sărutarea lemnului de viață făcător, cu mâna îmbrățișătoare a Domnului, și luând putere duhovnicească, precum glăsuiește rugăciunea: „cum putem noi să fugim de Cruce, văzând pe Hristos că este ridicat pe ea? Cum să ne pară grele chinurile, văzând pe Stăpânul nostru că le iubește și le cere și le socotește Lui de mare cinste? Rușine ne este, cu adevărat, de ne vom întrista de relele ce ne pricinuiesc oamenii sau de ispitele ce ni le aduc diavolii, trupul și gândurile noastre cele rele, sau pentru sărăcia și bolile ce ne vin din voia lui Dumnezeu pentru păcatele noastre, deoarece acestea toate le trimite pentru ca să ne apropie mai mult de El, pentru ca să-L slăvim și să ne pedepsim în această viață pentru binele nostru, pentru ca să ne odihnim cu mai multă mărire întru Împărăția Lui cea veșnică. Și, de vreme ce este așa, înmulțește-ne, Doamne, ostenelile, ispitele și durerile, dar să ne înmulțești împreună și să ne prisosești și răbdarea și puterea, ca să putem răbda toate câte ni s-ar întâmpla. Pentru că recunoaștem că suntem neputincioși de nu ne vei întări, orbi de nu ne vei lumina, legați de nu ne vei dezlega, fricoși de nu ne vei face îndrăzneți, răi de nu ne vei preface în buni, pierduți de nu ne vei ierta, robi de nu ne vei răscumpăra cu bogata și dumnezeiasca Ta putere și cu darul Sfintei Tale Cruci, căreia ne închinăm și o mărim, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.”