Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
„Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos”. Jurnal de ctitorie a unei troițe de răspântie (I)
Pr Gabriel Toma: 02-09-2015 01:22:51 in Misiune
  Începutul unui nou an bisericesc (1 septembrie 2015) a avut loc sub semnul începerii unei lucrări duhovnicești deosebite, înnoirea troiței de răspântie. Cu ceva timp în urmă, un nefericit eveniment rutier a produs pagube substanțiale vechiului loc de închinăciune în fața căruia călătorii își ridicau pălăria, se însemnau cu semnul crucii și-și puneau nădejdea în ocrotirea cerească a călătoriei lor.
  Îndemnul Sfântului Pavel de a avea „ochii aţintiţi asupra lui Iisus, începătorul şi plinitorul credinţei, Care, pentru bucuria pusă înainte-I, a suferit crucea, n-a ţinut seama de ocara ei şi a şezut de-a dreapta tronului lui Dumnezeu.” poate fi privit nu doar ca metodologie spirituală a itinerariului unei vieți de credință, ci și ca sfat concret, bun de urmat, pentru orice binecuvântată călătorie pământească.
  În aceste coordonate s-a început lucrarea de edificare a unei noi troițe, ctitorită de o familie de buni creștini, pentru care călătoria, transportul diverselor mărfuri este modul concret de câștigare a traiului zilnic (pentru două generații, deja).
   La fața locului s-a desfășurat un ritual religios pentru binecuvântarea lucrărilor, făcute spre slava lui Dumnezeu.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator