Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Rudele din Ierusalim
Pr Gabriel Toma: 09-09-2015 03:50:55 in Misiune

  Expresia „a avea rude la Ierusalim” este o zicătoare, a vechilor evrei, legată de rânduiala de cult a Vechiului Testament, ce îndatora pe orice om al poporului Israel să meargă anual în pelerinaj  la Ierusalim spentru a se închina în templu  la Paște, Cincizecime și Sărbătoarea Corturilor (Exod 23:14-19) sau măcar la una dintre ele. 
   E lesne de imaginat că în fața unui aflux important de populație în Ierusalim, găsirea unui loc de cazare era o adevărată binefacere. Iar când găzduirea se asigura de către rude sau prieteni, componenta financiară a cazării  putea fi ignorată și socotită o mare binecuvântare.
   În vremea harului,  ne  închinăm Tatălui în duh şi în adevăr, că şi Tatăl astfel de închinători îşi doreşte” (Ioan 4, 23) nefiind determinați de locuri geografice. Astfel că Ierusalimul către care ne îndreptăm „atenția” în rugăciune, este lumea spirituală, Cetatea Marelui Împărat, Ierusalimul cel ceresc. Aici sunt prietenii noștri, cei ce mijlocesc și pentru noi. Este Maica Domnului- maica celor credincioși, sunt sfinții- prietenii lui Dumnezeu și prietenii noștrim sunt îngerii- slujitorii lui Dumnezeu și ocrotitorii noștri.
   Astfel, marți, 8 septembrie 2015, credincioșii din parohia Plevna s-au bucurat de intrarea în tezaurul bisericii parohiale a unei prețioase icoane, copie după celebra icoană făcătoare de minuni aflată la mănăstirea Putna. 
   Cinstind prietenia cu care Maica Domnului îmbrățișează din Ierusalimul cel de Sus, în chip necondiționat, pe credincioși, dar și mijlocirea părinților din Ierusalimul neamului românesc pentru mântuirea tuturor creștinilor dreptslăvitori, mulțumim pentru bucuria neașteptată.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator