Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cerc pastoral-misionar găzduit în parohia Plevna
Pr Gabriel Toma: 14-09-2015 06:03:56 in Misiune
  Duminică seara, 13 septembrie 2015, în ajunul praznicului Înălțării Sfintei Cruci, comunitatea credincioșilor parohiei Plevna a primit cu brațele deschise pe preoții slujitori din Cercul pastoral nr 2 al Protopopiatului Lehliu, pentru oficierea în sobor a vecerniei și litiei.

  Au fost prezenți, în biserica parohiei Plevna, părintele protopop Mihail Zotta; părintele secretar al Protopopiatului, Florin Țițeică; părintele Bogdan Iamandi (Lehliu Gară); părintele Vladimir Alexa (Buzoieni); părintele Marius Cherciu (Răzvani); părintele Aurelian Cazacu (Nucetu); părintele Claudiu Dragomir (Lupșanu), părintele Marcel Dulea (Radu- Vodă); părintele Mihail Neagu (Zimbru); părintele Sorin Căldăroiu (Făurei); părintele Gabriel Toma (Plevna)

  Adiacent serviciului liturgic, concretizat în slujba de seară precum și în rânduiala de mulțumire pentru roadele îmbelșugate ale pământului, desfășurarea cercului pastoral-misionar a mai cuprins și susținerea unui referat catehetic, propus de părintele Aurelian  Cazacu, având titlul „Viața și opera Sfântului Ioan Gură de Aur”, a cărui concluzie poate fi următoarea: „Bogăţia operei sale, adâncimea gândirii sale, frumuseţea cuvântului său, pilda vieţii sale sfinte, dragostea sa jertfelnică pentru Hristos şi pentru Biserică, grija sa pentru cei săraci şi umiliţi arată iubirea sa părintească pentru toţi.”

   Cuvântul de încheiere al serii duhovnicești a revenit părintelui Protopop Mihail Zotta, ce a conturat cu multă putere învățătorească principalele idei-forță ale teologiei crucii, concretizată, după învățătura părintelui Dumitru Stăniloae, în cele trei direcții ale slujirii arhierești a Mântuitorului: spre Dumnezeu Tatăl, spre oameni și spre firea Sa umană. 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator