Taina Sfântului Maslu, ungere sfântă pentru însănătoșire trupească și sufletească
Pr Gabriel Toma: 26-09-2015 07:11:05 in Misiune
   Vineri, 25 septembrie 2015, s-a oficiat în biserica parohială Taina Sfântului Maslu.
   Sf. Apostol Iacov aminteste în epistola sa de două efecte harice ale acestei Taine: vindecarea parțială sau integrală a suferințelor trupești și iertarea păcatelor  (Iacob 5, 15)   Astfel, Taina Sfântului Maslu vindecă atât trupul de boli, cât și sufletul de păcate, prin ungerea cu untdelemn sfințit. Alte efecte harice ale Sfântului Maslu sunt și acestea: întărește credința în Dumnezeu și nădejdea mântuirii, aduce pace și smerenie în inimă, alungă frica de moarte, unește și împacă pe credincioși prin harul Duhului Sfânt și ne învrednicește pe toți de sfârșit creștinesc. De aceea, Sfântul Maslu se săvârșește  pentru cei bolnavi, în zilele de post.