Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Daruri ale enoriașilor în ziua hramului
Pr Gabriel Toma: 14-10-2015 06:41:05 in Misiune
   Pentru buna desfășurare a serviciului cultic în biserica parohială, enoriașii jertfelnici, care au dorit păstrarea tainei, au donat un exemplar din ultima ediție a Liturghierului și Molitfelnicului, o cădelniță și o icoană a Maicii Domnului.
 
Liturghierul este cartea de cult ce cuprinde:
  • Rânduiala Privegherii.
  • Rânduiala slujbei de seară
  • Rânduiala slujbei de dimineață
  • Slujba Sfintei Liturghii
  • Felurite rânduieli și rugăciuni
  • Tipicul slujbei Sfintei Liturghii cu arhiereu
  • Sinaxar peste tot anul

Molitfelnicul, la rându-i, cuprinde:
  • Tainele şi alte rituri de sfinţire, care însoţesc omul de la naştere şi până după plecarea din trup.
  • Rugăciuni scurte pentru diferite trebuinţe. 
  • Mai conţine și sinaxar (calendar)
Cădelnița este un mic vas din metal folosit pentru a arde în el tămâie. În tradiția ortodoxă, cel mai frecvent aceasta este făcută din metal, suspendată de niște lănțișoare, iar de acestea sunt atârnați mai mulți clopoței. În vas se pun cărbuni aprinși, iar tămâia se așază deasupra lor. 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator