Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Laudo deum verum, plebem voco, congrego clerum; defunctos plango, fulmina fugo, festa decoro
Pr Gabriel Toma: 19-10-2015 06:22:06 in Misiune
   Duminică, 18 octombrie 2015, ca o desăvârșire a lucrării mâinilor și pentru intrarea în rânduială, s-a oficiat Te Deum de mulțumire pentru înălțarea clopotniței și pentru ca toaca și clopotul, de la biserica filiei Valea Rusului, să răsune în văzduh pentru chemarea celor vii, plângerea morților și frângerea fulgerelor.

Laudo deum verum, plebem voco, congrego clerum; defunctos plango, fulmina fugo, festa decoro” - este o expresie latină, întâlnită foarte frecvent, pe clopote, mai ales în Apus: „Laud pe Dumnezeu cel adevărat, chem mulţimea, adun clerul; îi plâng pe morţi, alung fulgerele, înfrumuseţez sărbătorile”. 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator