Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Să ieșim în întâmpinarea Sfântului Nectarie!
Pr Gabriel Toma: 27-10-2015 07:04:57 in Misiune
    Aducerea pentru venerare a moaștelor Sfântului Nectarie în parohia Lehliu Gară a fost „pregătită” de credincioșii Parohiei Plevna cu o rânduială de rugăciune constând în lectura vieții Sfântului Nectarie, Acatistul și alte cântări de laudă, desfășurate după încheierea Sfintei Liturghii duminicale din 25 octombrie 2015. 
     Această rânduială de rugăciune a fost necesară pentru a conștientiza pe credincioșii ce vor ajunge la Lehliu Gară, că personalitatea duhovnicească a sfântului îi conferă statutul de „prieten al lui Dumnezeu” (prin nestricăciunea trupului, prin minunile dovedite în toată lumea și prin ascultarea rugăciunilor celor credincioși), iar pentru cei ce nu vor putea să ajungă spre a săruta sfintele moaște, să le fie ca o mângâiere și îmbărbătare în necazuri, având credința că și rugăciunile lor sunt ascultate.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator