Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Hramul Mănăstirii „Sfinţii Voievozi” din Slobozia- calendarul evenimentelor
Pr Gabriel Toma: 30-10-2015 07:34:05 in Misiune


Joi, 05 noiembrie 2015:          

La orele 14:30 va avea loc primirea Sfintei Icoane făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Horaița, la Catedrala Episcopală, urmată de slujba de Te Deum.

La orele 15:00, după slujba de Te Deum, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu, soborul de preoţi şi credincioşii vor pleca într-o procesiune pe străzile municipiului Slobozia până la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi”, unde sfânta icoană va fi depusă într-un baldachin în curtea sfântului lăcaş, spre închinare tuturor credincioşilor. 

Vineri, 06 noiembrie 2015:

La ora 07:00 - Acatistul, Ceasurile şi Sfânta Liturghie, iar seara Priveghere cu Litie în cinstea Sfintei Cruci și a Maicii Domnului. 

Sâmbătă, 07 noiembrie 2015:

La ora 07:00 - Acatistul, Ceasurile şi Sfânta Liturghie, iar seara Priveghere cu Litie în cinstea Sfinţilor Arhangheli.

Duminică, 08 noiembrie 2015:

În ziua sărbătorii hramului Mănăstirii „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” va fi săvârşită Sfânta Liturghie de către Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu. La slujbă vor participa toţi membrii clerici ai Permanenţei Consiliului Eparhial, preacucernicii părinţi protopopi ai Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preoţii din municipiul Slobozia şi din parohiile Eparhiei. Împreună rugători vor fi şi reprezentanţi ai autorităţilor locale, judeţene şi credincioşi. 

Luni, 09 noiembrie 2015:

La ora 07:00 - Acatistul Sfinților Arhangheli, Ceasurile şi Sfânta Liturghie. urmând ca la ora 10:00 Sfânta Icoană a Maicii Domnului va fi pregătită pentru întoarcerea la Mănăstirea Horaița.

 

 

 

Biroul de Presă

al Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor

birpresesc@yahoo.ro



Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator