Credincioșii din parohia Plevna s-au închinat Maicii Domnului, sărutând Icoana Făcătoare de Minuni de la Mănăstirea Horaița.
Pr Gabriel Toma: 07-11-2015 09:08:13 in Misiune
  Vineri, 6 noiembrie 2015, credincioșii din parohia Plevna veniți în pelerinaj la Slobozia, s-au închinat, cu rugăciune și credință de tămăduire sufletească și trupească, în fața icoanei Maicii Domnului, rostind cuvintele Acatistului:

Bărbaţi, femei, feciori, fete, maici, călugări, preoţi, episcopi, toţi cei care au fost bolnavi şi Ţi s-au rugat pentru vindecare, au fost vindecaţi în mod miraculos şi de aceea cu credinţă Te rugăm:

Vindecă-i pe toţi bolnavii, Prealăudată Fecioară!
Vindecă-i pe cei chinuiţi de neputinţe!
Vindecă-i pe copiii şi pe nepoţii noştri!
Vindecă-i pe părinţii şi pe fraţii noştri!
Vindecă-i pe cei din neamurile noastre!
Vindecă-i pe cei care Ţi se roagă!
Vindecă-i pe cei bolnavi şi fără de speranţă!
Vindecă-i pe românii de pretutindeni!
Vindecă-ne pe noi Preacurată Fecioară şi Maica Domnului nostru Iisus Hristos!