Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Pomenirea morților- dragostea mai puternică decât uitarea
Pr Gabriel Toma: 10-11-2015 07:49:19 in Misiune

   „Scopul celui care face jertfă pentru mort, este același cu al celui care are un copil mic, care nu vorbește, este neputincios și bolnav, și de dragul lui, aduce cu credință la Sfânta Biserică drept jertfă lumânari, tămâie și ulei. Deci, acestea nu sunt ca și cum le ține și le oferă copilul însuși? Ceva asemănător nu se întâmplă și la Taina Sfântului Botez când nașul se leapădă de satana și se unește cu Hristos, pe seama pruncului care se botează? La fel trebuie să socotim și starea celui care a murit credincios în Domnul, adică faptul că el însuși ține și oferă lumânari, ulei și toate cele pe care noi le oferim pentru izbavirea lui.

Astfel, cu harul lui Dumnezeu, scopul care este însoțit de credință nu va fi zadarnic, pentru că apostolii, teologii, învățătorii tainelor și parinții purtători de Duh, după ce s-au unit cu Dumnezeu și s-au făcut părtași puterii Sale extatice, au rânduit Liturghiile bineplăcute lui Dumnezeu, rugăciunile și cântările care au loc în fiecare an, pentru amintirea mortilor.” (Sfântul Atanasie cel Mare)

   Ascultând acest glas părintesc, enoriașii parohiei Plevna au mijlocit, sâmbătă, 7 noiembrie 2015, prin daruri și rugăciuni pentru odihna şi iertarea sufletelor celor din veac adormiţi în dreapta credinţă: a strămoşilor, a moşilor, a părinţilor, a maicilor, a fraţilor, a surorilor, a fiilor şi a tuturor sufletelor celor dintr‑o rudenie şi seminţie cu noi, care mai înainte au adormit în nădejdea învierii şi a vieţii veşnice; a ctitorilor sfântului locaşului acestuia, a miluitorilor şi binefăcătorilor şi a tuturor celor ce s‑au ostenit şi au slujit în sfânt locaşul acesta: arhierei, ieromonahi, preoţi, ierodiaconi, diaconi, monahi şi slujitori ortodocşi creştini, care odihnesc aici şi pretutindeni, şi a robilor lui Dumnezeu care acum se pomenesc (N); şi pentru ca să li se ierte lor toată greşeala cea de voie şi cea fără de voie.

Ca Domnul Dumnezeu să aşeze sufletele şi numele lor în cartea vieţii, în sânurile lui Avraam, în latura celor vii, în împărăţia cerurilor şi în raiul desfătării, unde toţi drepţii se odihnesc.”Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator