Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
„Sporește-ne credința!” (Lc 17, 5)- Program liturgic și catehetic pentru vârstnici
Pr Gabriel Toma: 17-11-2015 05:58:52 in Misiune
   „Şi plecând Iisus de acolo, a văzut un om care şedea la vamă, cu numele Matei, şi i-a zis acestuia: Vino după Mine. Şi sculându-se, a mers după El.
    Şi pe când şedea El la masă, în casă, iată mulţi vameşi şi păcătoşi au venit şi au şezut la masă împreună cu Iisus şi cu ucenicii Lui.
   Şi văzând fariseii, au zis ucenicilor: Pentru ce mănâncă Învăţătorul vostru cu vameşii şi cu păcătoşii?
    Şi auzind El, a zis: Nu cei sănătoşi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi.
   Dar mergând, învăţaţi ce înseamnă: Milă voiesc, iar nu jertfă; că n-am venit să chem pe drepţi, ci pe păcătoşi la pocăinţă.”(Mt 9, 9-13)


   Luni, 16 noiembrie 2015, s-a desfășurat în biserica parohială- în scopul sporirii și aprofundării credinței în timpul postului- întâlnirea de rugăciune și cateheză dedicată Sfântului Apostol Matei, prăznuit în această zi.
  Rugăciunea, înveșmântată sub rânduiala liturgică a unui acatist (imn și slujbă bisericească în cinstea  sfinților) a evidențiat poetic virtuțile Sfântului Matei (pocăința- părăsirea căilor păcatului, urmarea Domnului printre cei 12 apostoli, misiunea printre iudei și păgâni, moartea de martir-prin foc) iar cateheza, lecturată din Evangheliar, a sintetizat lucrarea sa evanghelică și paternitatea primei Evanghelii din canonul Noului Testament.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator