Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
„Nu vă bucuraţi că duhurile vi se pleacă, ci vă bucuraţi că numele voastre sunt scrise în ceruri.” (Lc. 10, 20)- Program liturgic și catehetic pentru vârstnici
Pr Gabriel Toma: 18-11-2015 05:34:18 in Misiune
   La pomenirea Sfântului Grigorie Taumaturgul, marți, 17 noiembrie 2015, credincioșii, participanți la Programul liturgic și catehetic al primei săptămâni din Postul Nașterii Domnului, au intonat, în liniștea sufletului, la unison cu strana, Canonul de rugăciune al Sfântului Grigorie în care se laudă faptele credinței lui: propovăduirea Evangheliei, apărarea dogmelor dreptei credințe, facerea de minuni:

  Cu lucrarea cuvintelor tale ai ogorât inimile cele înţelenite şi ai semănat în ele Dumnezeiasca sămânţă, ierarhe şi ai adus Mântuitorului roadă de multe feluri şi mântuire credincioşilor, grăitorule de Dumnezeu. 

  Lauda părinţilor şi a dascălilor, cinstea cea cuvântătoare, luminătorul Bisericii, stâlp nemişcat al dreptei credinţe tu te-ai arătat, Sfinte Grigorie, strigând: Binecuvântat eşti, Dumnezeul părinţilor noştri.

 Tuturor celor bolnavi ai izvorât vindecări, preaînţelepte. Că s-a revărsat harul din destul în buzele tale cu minunile, din care strigai: Dumnezeul părinţilor noştri, bine ești cuvântat.

  Cuvântul catehetic al întâlnirii a ilustrat abordarea teologică a minunii,  prin prisma Sfintei Scripturi și a Sfintei Tradiții, în sensul că „minunea este doar un semn către apropierea de Împărăția lui Dumnezeu: Hristos începe să săvârșească minuni, nu pentru a impresiona, ci pentru a arăta care va fi starea în viitoarea Împărație a Sa: nu va exista durere sau boală, nici măcar legile fizicii nu vor mai fi valabile; va fi vorba despre o stare a harului, pentru care de fapt a și fost hărăzit omul, dintru început” (Minunea, o abordare teologică ortodoxă , pr. Vasilios Thermos). 

  Sfântul Ioan Gură de Aur identifică adevăratele minuni prin cuvintele:  „Avem botezul, cel mai important dintre toate bunurile; am primit iertarea păcatelor, sfinţirea, comuniunea Duhului, infierea şi viaţa de veci. Ce puteţi dori mai mult? Minuni? Dar acestea sunt trecătoare. Ai credinţa, nădejdea, dragostea. Acestea unde rămân? Cereţi-le pe acestea, acestea sunt mai mari decât minunile. Nimic nu este egal cu dragostea. Astăzi însă dragostea este în pericol, deoarece i-a rămas numai numele, căci nu se vede niciunde mărturisirea ei practică, ci suntem doar în schisme şi dezbinări.”


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator