Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Vizitarea credincioșilor nedeplasabili în prima săptămână a postului
Pr Gabriel Toma: 21-11-2015 06:00:21 in Misiune
   Joi și Vineri, 19- 20 noiembrie 2015, în prima săptămână a postului, mai mulți enoriași înaintați în vârstă, care din motive medicale nu pot fi prezenți la rugăciunea publică din biserică, au fost vizitați de către preotul paroh la domiciliu, pentru reconectare la viața liturgică a enoriei prin împreună rugăciune și cuminecare cu Sfintele Taine, după întâia săptămână a Postului Nașterii Domnului. Momentul duhovnicesc al vizitei pastorale s-a desăvârșit prin discuții asupra stării de sănătate, prin aducerea la cunoștință a diverselor evenimente din parohie, prin sfat stăruitor ca starea de boală și imobilizare să fie folosită pentru rugăciune și examen aprofundat al vieții de credință.
   În conformitate cu starea de fragilitate a sănătății trupești specifică vârstei înaintate, cei neputincioşi, bolnavi, sau bătrânii, pot avea o rânduială mai uşoară a postului, după sfatul duhovnicului şi după puterea fiecărui credincios, postul fiind omorâtor de patimi, nu de trupuri.
    

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator