Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
De a ajuns cineva abia în ceasul al unsprezecelea, să nu se teamă din pricina întârzierii
Pr Gabriel Toma: 29-11-2015 03:58:55 in Misiune
  Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur, din care au trecut unsprezece luni, a fost presărat cu slujbe în cinstea marelui predicator, cu lectura tâlcuirilor sale la textele evanghelice duminicale, cu „mărgăritare” din înțelepciunea învățăturilor sale, cu alcătuire de referate asupra operei, vieții, învățăturilor și activității. Cu toate acestea, biserica parohială nu era în posesia unei icoane a marelui ierarh antiohian, care să fie pusă la miruitor alături de icoana hramului ca un neîncetat memento. În ultima duminică a lunii noiembrie, studentul teolog din parohie, procurând o icoană a Sfântului Ioan Gură de Aur, a oferit-o lăcașului de cult, ca mulțumire și rugăciune către un protector al învățăceilor teologi.
 Despre chipul trupului și virtuțile Sfântului Ioan, Erminia lui Dionisie de la Furna (lucrarea standard de îndrumare a pictorilor bisericești în meșteșugul icoanei și al zugrăvirii bisericilor) îl descrie ca „ fiind foarte mărunt şi foarte subţire, cu capul mare, ridicat deasupra umerilor, nasul lung, nările late, faţa foarte galbenă, amestecată cu alb, locaşurile ochilor adâncite, dar ochii mari, care îi făceau căutătura veselă şi faţa strălucită, deşi din firea lui părea mâhnit; fruntea mare, fără par, cu multe încreţituri, urechile mari, barba mică şi rară, împodobită cu păr puţin şi cărunt, fălcile trase înăuntru din pricina postului desăvârşit. Mai trebuie să spunem despre dânsul că a întrecut cu graiul pe toţi filosofii elinilor, mai ales cu privire la adâncimea gândurilor şi la dulceaţa şi înflorirea graiului. A tâlcuit Sfânta Scriptură şi a propovăduit Evanghelia cu folos ca nimeni altul. Cât priveşte virtutea şi fapta şi privirea lăuntrică, i-a întrecut pe toţi, făcându-se izvor de milostenie, de dragoste şi de învăţătură. A trăit şaizeci şi trei de ani şi a păstorit Biserica lui Hristos şase ani”.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator