Ceasurile Împărătești
Pr Gabriel Toma: 28-12-2015 11:41:02 in Misiune
 În rânduiala bisericească bizantină, în ajunul praznicelor Naşterii Domnului şi Botezului Domnului, precum şi în Sfânta şi Marea Vineri, slujba obişnuită a Ceasurilor este înlocuită de slujba mai solemnă a Ceasurilor Împărăteşti (numite așa fie pentru că la rânduială asista chiar și împăratul fie pentru că această rânduială premergea celor mai importante sărbători „Împărătești” ale Domnului Iisus).
 Ceasurile Împărătești cuprind cântări, rugăciuni şi citiri din Scriptură (Paremii, Apostol și Evanghelie) legate de praznicele pe care le vestesc.
  Joi, 24 decembrie 2015, în biserica parohială s-a săvârșit cu multă bucurie acest serviciu liturgic festiv pentru nașterea Domnului.