Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Binecuvântarea familiei
Pr Gabriel Toma: 01-03-2016 08:40:39 in Misiune

  Familia, comuniunea socială și religioasă a bărbatului cu femeia, se desăvârșește prin Taina Nunții  când, unui barbat si unei femei, ce se unesc liber în căsătorie, li se dă, prin preot, harul Sfântului Duh. Cei doi devin prin această Taină un singur trup. Căsătoria, ca legătură pe viață între un bărbat și o femeie, se întemeiază pe faptul că numai împreună alcătuiesc umanitatea completă. 
  Dând dovadă de împlinire a proverbului strămoșesc „de se albește părul, crește mintea”, doi enoriași ai Parohiei Plevna au primit, la insistențele și rugăciunile fiilor și nepoților, să părăsească modul lumesc în care au viețuit până acum și să se apropie-cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste- de Sfânta Taină a Cununiei.
  Intrarea în rânduială a acestei familii este un răspuns viu și o binecuvântare a lui Dumnezeu la rugăciunile, la efortul catehetic și la hotărârile administrative prin care în Parohia Plevna se urmărește încetarea concubinajului și a vieții de familie dezordonate.
  

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator