Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Slujbă duminicală în biserica filie
Pr Gabriel Toma: 01-03-2016 09:12:49 in Misiune
„Să cunoaștem, fraților, puterea tainei, că Preabunul Părinte, întâmpinând pe fiul cel desfrânat, care s-a întors de la păcat la casa părintească, îl îmbrățișează și iarăși îi dăruiește cunoașterea slavei sale; și veselie de taină face celor de sus înjunghiind vițelul cel îngrășat; ca și noi să viețuim cu vrednicie Celui ce a junghiat, Părintelui Cel iubitor de oameni, și Celui slăvit, care S-a junghiat, Mântuitorul sufletelor noastre”  

Citirea textului evanghelic de la Sfântul Luca, privitor la Întoarcerea fiului risipitortor și tâlcuirea adevăratului înțeles al conceptului „pocăință”, au evidențiat credincioșilor veniți la biserica filie, Valea Rusului, duminică, 28 februarie 2016, că întreaga perioadă a Triodului, ca o extindere și desăvârșire a tâlcului pildei citite, dovedește neîncetat că stă în puterea omului să coboare în el însuși și să-și descopere faptele sale cele ascunse, dar numai Dumnezeu încununează căința iertându-i păcatele și ridicându-l din căderea sa.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator