Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Mama unuia din cei 40 de Mucenici, chip al mamei creștine
Pr Gabriel Toma: 08-03-2016 08:21:41 in Misiune
   În învățătura de tipic a lui Marcu, cel ce a fost igumen al mănăstirii Sfântului Sava și mai pe urmă episcop al Idruntului, care arată cum se cântă slujbele praznicelor împărătești și ale sfinților mai de seamă, care cad în timpul Triodului, potrivit situației calendaristice de acum a Bisericii noastre (calendar îndreptat cu Pascalia după calendarul neîndreptat), se prevede, dat fiind că în acest an, 2016, Sfinții 40 de Mucenici cad în miercurea săptămânii lăsatului de brânză (zi în care nu se săvârșește Sfânta Liturghie), ca slujba lor să se oficieze în ziua de marți 8 martie.
   În atare condiții, marți, 8 martie 2016, în biserica parohială, s-au săvârșit Utrenia și Acatistul Mucenicilor din Sevasta.
   La sfârșitul slujbei s-a rostit o rugăciune de binecuvântare pentru femeile creștine, cărora li s-au oferit daruri simbolice, evocându-se mama celui mai tânăr Mucenic, Meliton, foarte credincioasă și dornică să-și vadă fiul proslăvit împreună cu ceilalți pătimitori pentru credință.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator