Apărătoare Doamnă, pentru biruin­ță, mulțumiri
Pr Gabriel Toma: 24-03-2016 07:55:49 in Misiune
  „Miluiește și mântu­iește prin ru­găciunile tale, Maică, pe Preasfințitul Părintele nostru VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, pe toți ortodocșii arhierei, preoți și diaconi și pe tot clerul bisericesc și pe tot poporul drept-credincios care se închină icoanei tale.
Caută spre noi toți cu folosința ta cea preamilostivă, ridică-ne pe noi din adâncul păcatelor și ne luminează ochii inimii spre cău­ta­rea mântuirii. Milostivă fii nouă aici, iar la înfricoșătoarea Judecată, pe Fiul tău pentru noi roagă-L. Pe cei care s-au mutat întru dreaptă credință, din această viață în cea veșnică, îm­preună cu în­gerii, cu arhanghelii și cu toți sfinții, împărtășește-i ca să stea de-a dreapta Fiului tău și Dumnezeu; și prin rugăciu­nea ta învrednicește pe toți ortodocșii creștini să viețuiască cu Hristos, și cu bucurie în locașurile în­ge­rești să se desfăteze.” (Acatistul Buneivestiri)

Miercuri seară, în a doua săptămână a Păresimilor, s-a săvârșit în biserica parohială Imnul Acatist, în al cărui condac se cuprinde toată roua rugăciunii către Măicuța Domnului:

Apărătoare Doamnă, pentru biruin­ță, mulțumiri, izbăvindu-ne din ne­voi, aducem ție, Născătoare de Dum­ne­zeu, noi, robii tăi. Ci, ca aceea ce ai stăpâni­re nebiruită, izbăvește-ne din toate ne­­voile, ca să strigăm ție: Bu­cură-te, Mireasă, pururea Fecioară!