Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Fraţilor, luaţi ca pildă de suferinţă şi de îndelungă‑răbdare, pe prooroci
Pr Gabriel Toma: 04-04-2016 08:46:16 in Misiune
 „Cel ce ca un îndurat însemnezi, cu mâna Ta cea nevăzută, simţurile noastre prin untdelemnul Tău cel dumnezeiesc, caută din cer, Cel ce eşti necuprins cu mintea, spre cel ce aleargă la Tine cu credinţă şi cere iertare greşalelor, şi dăruieşte‑i tămăduire sufletului şi trupului, ca să te preaslăvească pe Tine cu dragoste, slăvind puterea Ta.

  În coordonatele sănătății sufletesc-trupească, rugăciunea, atingerea, ungerea sunt semne vivicatoare ale Duhului Sfânt, sunt „pietre de poticnire” pentru cel rătăcit, sunt semne cerești, puse în mod nevăzut de Cel ce este pretudindeni de față, spre revenirea în sine și schimbarea modului de a fi (metanoia). Una din lucrările acestei schimbări este privirea cu alți ochi a suferinței și bolii,  priveliște, ce de multe ori, descoperă o lâncezeală sufletească „necunoscută” și „neștiută” până la lovirea de ghimpele suferinței și a bolii.

 „Doamne, sufletul meu cel slăbit cu multe feluri de păcate şi cu fapte netrebnice, ridică‑l cu cercetarea Ta cea dumnezeiască, precum ai ridicat de demult pe slăbănogul; ca fiind mântuit să strig Ţie: îndură‑Te, Hristoase, şi dă‑mi tămăduire.”

  Cu aceste gânduri și tainice dorințe, vineri, 1 aprilie 2016, în biserica parohială, alături de părintele Aurelian, însoțiți de rugăciunea credincioșilor prezenți, s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu.
    Lucrarea duhovnicească a continuat apoi în parohia Nucetu.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator