Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Bucură-te Sfinte Calinic, om ceresc și înger pământesc!
Pr Gabriel Toma: 13-04-2016 08:10:39 in Misiune
„Urmând poruncii Sfântului Ierarh Nicolae, cu bărbăție ai zidit biserica Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, în vreme de cutremure și de răzmerițe, lăsându-ne învățătură, că de nu ne vom izbăvi de lenevire, de uitare și de necredință, nu ne vom putea mântui; la care învățătură luăm aminte, noi, fiii Tăi, cei ce ne rugăm să avem parte și soartă cu toți cei ce se tem de Domnul în adevăr și păzesc poruncile Lui.” (Acatist)

  Pomenirea de peste an a Sfântului Calinic de la Cernica, ocrotitorul Bărăganului (11 aprilie), a fost pentru credincioșii parohiei un binecuvântat prilej de ascultare a Cuvântului Domnului (Sfânta Evanghelie), de a înțelege, mai bine, modul în care sfinții, prietenii lui Dumnezeu, au luat în serios credința creștină dar și de a medita la modul în care fiecare poate asuma cu mai multă responsbilitate pentru sine și pentru ceilalți invitația și darul făcut de Domnul Iisus prin viața, moartea și învierea Sa: deschiderea ușilor raiului.
  Adâncind rugăciunea prin slujirea liturgică, enoriașii au participat la slujba utreniei, a acatistului, a ceasului IX și la rânduiala vecerniei unită cu Liturghia Darurilor.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator