Timpul nu mai are răbdare. Tăierea viței de vie
Pr Gabriel Toma: 13-04-2016 09:30:51 in Misiune
 „Eu sunt viţa cea adevărată şi Tatăl Meu este lucrătorul.
 Orice mlădiţă care nu aduce roadă întru Mine, El o taie; şi orice mlădiţă care aduce roadă, El o curăţeşte, ca mai multă roadă să aducă.
Eu sunt viţa, voi sunteţi mlădiţele. Cel ce rămâne întru Mine şi Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteţi face nimic.
Dacă cineva nu rămâne în Mine se aruncă afară ca mlădiţa şi se usucă; şi le adună şi le aruncă în foc şi ard.” (Ioan 15, 1-6)

Manualele de specialitate adeveresc, într-un limbaj specific, cuvintele Domnului, folosite în pilda inspirată din activitatea viticultorilor iudei: „tăierea în uscat a viţei-de-vie este operaţiunea de reducere a numărului de coarde şi de scurtare a lungimii acestora, prin care se schimbă poziţia relativă a elementelor de producţie pe butuc şi a ochilor pe elementul de rod, prin stabilirea unei încărcături de rod specifice fiecărui soi în parte, în scopul de a crea un echilibru între creştere şi rodire.”
 Lucrarea aceasta gospodărească neapărat necesară pentru cultura viței de vie este la final și în Bărăgan. Vița plânge. Semn de viață.