Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Păcătuit-am, greșit-am și am călcat porunca Ta
Pr Gabriel Toma: 13-04-2016 10:06:21 in Misiune
 Canonul cel Mare, citit integral în seara zilei de joi din săptămâna a V-a a Postului Mare ( 13 aprilie 2016), a umplut biserica parohială cu ecourile personajelor și faptelor întregii Scripturi. 
 Prin geniul poetic al Sfântului Andrei Cretanul i-am avut în fața ochilor, ca într-o enciclopedie completă a istoriei mântuirii, pe Adam, Eva, Abel, Cain, Set, Lameh, Enos, Enoh, Noe, Ham, Sem, Avraam, Isaac, Agar, Ismael, Iacov, Lot, sodomeni, Lia, Rahela, Esav, Iov, Ruben, Iosif, Moise, Faraon, Datan, Aviron, Efrem, Iosua Navi, Amalec, gavaoniți, Saul, David, Abesalom, Zan, Roboam, Ieroboam, Solomon, Ahav, Ilie,  Manase, Ezechia, Elisei, Ghiezi, Ozia, Iona, niniviteni, Ieremia, Daniel, Ghedeon, Samson, „pe toți cei din Legea veche i-am adus ție suflete spre pildă, urmează faptele iubitoare de Dumnezeu ale drepților și fugi de păcatele cele viclene.
 Trecând la epoca Noului Legământ, Sfântul Andrei, amintind toate minunile Mântuitorului dar și pocăința vameșului, a desfrânatei, a sutașului, a lui Petru, a canaaneencei, reia avertismentul: „pildele Scripturii celei noi ți le aduc ție, suflete, ca să te învețe umilința; râvnește dar drepților, iar de păcătoși te leapădă, și înduplecă pe Hristos cu rugăciunile tele, cu postul, cu curăția și cu smerenia”
 Astfel se conturează o continuitate duhovnicească între înaintașii în credință și cei ce se pocăiesc și părăsesc drumul larg al păcatului, alegând, cu ajutorul Domnului, să asculte mai mult de Dumnezeu.

 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator