Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
99 de ani și 6 luni, viața unui OM
Pr Gabriel Toma: 04-05-2016 08:31:10 in Misiune
  Cel mai vârstnic locuitor al satului nostru, Lovin Alexandru, a fost chemat la veșnicele lăcașuri cu exact șase luni înainte de a împlini venerabila și greu de purtat vârstă de 100 de ani. Veteran de război, supraviețuind pe front unor situații de viață și de moarte „doar prin mijlocirea Maicii Domnului”, ajuns până în Munții Tatra și întors acasă victorios, sub scut, decanul de vârstă al comunității noastre a fost un om integru, credincios, bun părinte (copiii săi fiind exemple vii de viață și credință), foarte muncitor și așezat. 
  Îi păstrăm amintirea prețioasă într-o înregistrare video, în care alături de un alt veteran de război (Nicolae Filipescu) povestește copiilor din parohie, participanți la Proiectul catehetic „Copil cu minte și bătrân frumos, există!”, întâmplările și viața de front.
   Înmormântarea, săvârșită la prăznuirea Sfântului Gheorghe, a primit o aură de intrare în legendă. 

 Avem bucuria de a vă pune la dispoziție informații despre misiunea creștină desfășurată în Parohia Plevna.
Daca lucrarea noastră evanghelică, de rugăciune și învățătorească, vă determină să doriți a afla informații suplimentare despre comunitatea noastră, avem bucuria să vă oferim, în dar, lucrarea de istorie locală, PAROHIA PLEVNA- monografie istoric- spirituală, editată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. Tot ce aveți de făcut este să trimiteți un pomelnic al familiei dumneavoastră la adresa parohiaplevna@gmail.com și o adresă unde să vă expediem, cu bucurie, ca oricărui enoriaș (chiar și virtual), darul nostru. Vă imbratișăm!


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator