Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Doi prieteni ai Domnului ne îmbrățișază credința
Pr Gabriel Toma: 04-05-2016 09:05:19 in Misiune
  În anul 2016, pomenirea anuală a Sfântului Gheorghe s-a întâmplat a se ține în Sâmbăta Floriilor, pusă în amintirea învierii lui Lazăr, prietenul Domnului Iisus. În această zi se încheie rânduiala sărindarului (pomenirea morților în sâmbetele Postului Mare), credincioșii ce au făcut pomenire aducând la biserică prescură, vin, ulei, colivă. Serbarea Sfântului Gheorghe, cel purtător de biruință a făcut ca fastul liturgic să sporească, dat fiind faptul că mulți enoriași poartă numele marelui mucenic al lui Hristos. La sfârșitul slujbei, credincioșii au fost invitați să participe la ora 19 la tradiționala deja, Procesiune de Florii, care se va desfășura între troița de la răspântie și biserica parohială.

 Avem bucuria de a vă pune la dispoziție informații despre misiunea creștină desfășurată în Parohia Plevna.
Daca lucrarea noastră evanghelică, de rugăciune și învățătorească, vă determină să doriți a afla informații suplimentare despre comunitatea noastră, avem bucuria să vă oferim, în dar, lucrarea de istorie locală, PAROHIA PLEVNA- monografie istoric- spirituală, editată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. Tot ce aveți de făcut este să trimiteți un pomelnic al familiei dumneavoastră la adresa parohiaplevna@gmail.com și o adresă unde să vă expediem, cu bucurie, ca oricărui enoriaș (chiar și virtual), darul nostru. Vă imbratișăm! 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator