Astăzi este începutul pătimirii Domnului
Pr Gabriel Toma: 08-05-2016 04:58:13 in Misiune
  Seara Duminicii Floriilor. Clopotele bisericii parohiale au chemat la rugăciune pe toți cei ce-și asumă „statutul” de a fi concomitent purtători bucuroși ai stâlpărilor biruinței, în strigăte de Osana! dar și nerecunoscători și grabnici răstignitori ai Milostivului Mântuitor, prin fapte de ocară, strigând „Ia-l, ia-l, răstignește-L!” . Acest dezechilibru duhovnicesc este exprimat în cultul bisericii prin cuvintele:„Doamne Iisuse Hristoase, dulce Mântuitorul sufletelor noastre, mărturisim înaintea Ta, întru această zi a răstignirii Tale, în care ai pătimit și ai primit moarte pe Cruce pentru păcatele noastre, că noi suntem cei ce Te-am răstignit cu păcatele noastre cele multe și cu fărădelegile noastre cele rele. De aceea, ne rugăm bunătății Tale celei nemărginite să ne faci și pe noi părtași sfintelor Tale Patimi, cinstitelor răni și morții Tale celei de viață făcătoare, pentru ca să ne învrednicim, prin darul Tău, să câștigăm și noi asemenea Ție, pentru dragostea Ta, precum Tu, Cel Milostiv, le-ai răbdat pentru mântuirea noastră, întărindu-ne pururea cu aceeași putere și răbdare ce ai avut când Te-au răstignit nemulțumitorii evrei”.