Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Natura irumpe, sub harul sfințeniei, tămăduire
Pr Gabriel Toma: 08-05-2016 08:50:15 in Misiune
 


  Prima vineri de după Paști amintește de Izvorul Tamaduirii. Este un praznic închinat Maicii Domnului, menit să arate rolul Fecioarei Maria în lucrarea mântuirii oamenilor. Numele sărbătorii amintește de o serie de minuni săvârșite la un izvor aflat în apropierea Constantinopolului. În parohia Plevna rânduiala sfințirii apei a avut loc în curtea bisericii, enoriașii mulțumind mult Domnului pentru ploile îmbelșugate cu care pământul însetat a fost adăpat în Săptămâna Luminată, promițând un rod bogat de mălai, conform proverbului.
  Tot atunci s-a rostit o rugăciune de mulțumire pentru vârsta împlinită de sora Stana, o credincioasă prezentă întotdeauna la rugăciunile Bisericii.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator