Natura irumpe, sub harul sfințeniei, tămăduire
Pr Gabriel Toma: 08-05-2016 08:50:15 in Misiune

Prima vineri de după Paști amintește de Izvorul Tamaduirii. Este un praznic închinat Maicii Domnului, menit să arate rolul Fecioarei Maria în lucrarea mântuirii oamenilor. Numele sărbătorii amintește de o serie de minuni săvârșite la un izvor aflat în apropierea Constantinopolului. În parohia Plevna rânduiala sfințirii apei a avut loc în curtea bisericii, enoriașii mulțumind mult Domnului pentru ploile îmbelșugate cu care pământul însetat a fost adăpat în Săptămâna Luminată, promițând un rod bogat de mălai, conform proverbului.
  Tot atunci s-a rostit o rugăciune de mulțumire pentru vârsta împlinită de sora Stana, o credincioasă prezentă întotdeauna la rugăciunile Bisericii.