Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Grupul catehetic în pelerinaj
Pr Gabriel Toma: 08-05-2016 10:30:39 in Misiune
  Consiliul Parohial a hotărât ca la pelerinajul tradițional de la Mănăstirea Slobozia pentru venerarea icoanei Maicii Domnului să participe tinerii componenți ai grupului catehetic parohial „Ucenicii Sfinților”. Mai ales datorită faptului că la proiectul catehetic pentru elevi „Școala și Biserica din sufletul meu”, prin portofoliul alcătuit de micuții creștini din parohia noastră, s-a obținut locul a III-lea (faza pe protopopiat), călătoria spre Slobozia a părut ca o meritată premiere și recompensă. Cadrul duhovnicesc în care s-a desfășurat vizita la un monument istoric și bisericesc din eparhia noastră, implicând vederea și sărutarea unei icoane venerabile, s-a resimțit pe tot parcursul pelerinajului. Dacă la plecarea din biserica parohială s-a desfășurat o scurtă slujbă de invocare a lui Dumnezeu pentru buna desfășurare a călătoriei, la care s-a adăugat oferirea foii parohiale „Apa cea vie”, număr special, în care s-au adus lămuriri privitoare la icoană, învățătura de credință privind icoanele sfinților, date despre icoanele Maicii Domnului, la întoarcere, copilașii au oferit la rându-le celor de acasă (părinți și frați) iconițe, cruciulițe, tămâie, ca „amintiri” ale unei călătorii duhovnicești către Mama noastră, a fiecăruia, Maica Domnului.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator