Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Tâmpla lui Ioan și mâna lui Toma caută inima Domnului
Pr Gabriel Toma: 08-05-2016 11:13:08 in Misiune
   Duminica Tomii, a doua duminică după Paști, 8 mai 2016.  Anul acesta se pomenesc în această zi cei doi Apostoli ce au „pipăit” în moduri proprii inima Mântuitorului (Ioan la Cina de Taină, lăsându-și capul pe pieptul Mântuitorului, iar Toma, după Înviere, cerând „ferm” să pună mâna sa în coasta Lui) pentru a cunoaște taine de nespus și de nepătruns.
   Cei prezenți în biserica parohială au primit prin îndoiala Sfântului Toma o puternică întărire a credinței, cântând cu toții:

 „Prin îndoiala ta cea din cuget curat izvorâtă şi din fierbinte dorinţă de a adeveri taina cea nepricepută de minte a Învierii lui Hristos, dat-ai mai cu tărie tuturor să ştie că a înviat Domnul nu cu nălucire, ci cu acelaşi trup cu care pătimise pentru a noastră mântuire. Pentru aceasta, noi laude îţi aducem ţie:
Bucură-te, cel ce ai fost ales să porţi a îndoielii cruce; 
Bucură-te, că îndoiala ta adeverirea Învierii aduce; 
Bucură-te, că dumnezeiască Taină prin tine s-a lucrat; 
Bucură-te, că smerit crucea ai purtat; 
Bucură-te, că lumii spre întărire, şi nu spre sminteală ai fost pus; 
Bucură-te, că s-a vădit cât de mult te-a iubit Iisus; 
Bucură-te, că a ta îndoială nu L-a mâhnit; 
Bucură-te, că dorirea ta arzătoare ţi-a plinit; 
Bucură-te, că ne-ai fost dat nouă tare întărire; 
Bucură-te, că te avem spre povăţuire; 
Bucură-te, şi în îndoieli luminează a noastră minte; 
Bucură-te, strigăm ţie, Apostole Sfinte; 
Bucură-te, Sfinte Toma, Apostol al Mântuitorului Hristos!”

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator