Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Un nou botez în biserica din Valea Rusului
Pr Gabriel Toma: 22-05-2016 06:38:37 in Misiune
  Bisericuța din Valea Rusului a găzduit sâmbătă,14 mai 2016, Taina Botezului unei prunce, ai cărei părinți, stabiliți de puțin timp în localitatea noastră, au ales ca aceasta să primească altoirea la Trupul tainic al Domnului Iisus în acest cadru eclesial. 
  Martoră a depopulării accentuate și a exodului de locuitori către comunele suburbane ilfovene, biserica aceasta, ctitorită de frații Constantin, Dumitru și Marghioala Tănăsescu în 1855, și-a pierdut în 1973 statutul de inimă pulsândă a vieții duhovnicești ca parohie, devenind, cu foarte puțin numeroasa obște de oameni ce nu s-au lăsat dezrădăcinați, filie a parohiei Plevna. De bună seamă că, de atunci, botezurile puținilor prunci din această comunitate s-au săvârșit în biserica din Plevna. De aceea, dorința familiei ca Taina Botezului să fie săvârșită aici este ca o altoire la Tradiție, ca o mlădiță înmugurită dintr-un toiag uscat, ca o apă vie în curgerea entropică a vieții.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator