Minune! Paralitic vindecat printr-un cuvânt: ridică-te!
Pr Gabriel Toma: 23-05-2016 10:19:11 in Misiune
  Conform rânduielii liturgice multiseculare a Ortodoxiei, în a patra duminică de după Paști se citește, din Evanghelia după Ioan, despre minunea vindecării, doar cu un cuvânt rostit de Domnul Iisus, a paralizatului de la Vitezda.
 În cuvântul de învățătură s-au creionat câteva aspecte teoretice și practice ale „teologiei bolii” iar pentru ce ce nu sunt încercați de suferința trupească s-au specificat câteva considerente „baptismale” pe care trebuie să ni le însușim în viața de credință: moartea față de omul vechi, să ne răstignim patimile, să nu mai trăim noi ci în noi să trăiască Hristos.

Avem bucuria de a vă pune la dispoziție informații despre misiunea creștină desfășurată în Parohia Plevna.
  Dacă lucrarea noastră evanghelică, de rugăciune și învățătorească, vă determină să doriți a afla informații suplimentare despre comunitatea noastră, avem bucuria să vă oferim, în dar, lucrarea de istorie locală, PAROHIA PLEVNA- monografie istoric- spirituală, editată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. Tot ce aveți de făcut este să trimiteți un pomelnic al familiei dumneavoastră la adresa parohiaplevna@gmail.com și o adresă unde să vă expediem, cu bucurie, ca oricărui enoriaș (chiar și virtual), darul nostru. Vă imbratișăm!