Vasul de pământ, lingura de lemn și floarea trandafirului, coordonatele „moșilor de vară”
Administrator: 18-06-2016 11:34:59 in Misiune

„Fără îndoială, de vreme ce preoții s-au adunat, noi celebrăm, cler și popor credincios, pe cei adormiți, invitând încă pe cei bogați și pe cei săraci, săturând pe nevârstnici și pe văduve, ca prăznuirea noastră să fie întru odihna sufletelor celor adormiți, a căror pomenire o celebrăm”.(Origen, sec III)

Întotdeauna Biserica a unit slujirea liturgică (rugăciunile) cu slujirea filantropică (pomana) atunci când a mijlocit pentru frații adormiți întru credință. Părtășia la rugăciune și la milostenie este o datorie frățească asumată și de bogați și de săraci, și de văduve și de nevârstnici.

La pomenirea morților din ajunul Rusaliilor, vasul de pământ, lingura de lemn și floarea de trandafir sunt coordonatele continuității, prin care ne regăsim în același duh cu moșii și strămoșii în credință.

.